Konference - "Další vzdělávání v Praze - situace, vývoj a bariéry"

17. listopadu 2008 v 20:45 | Kristýna |  Konference - eLearning a celoživotní vzdělávání
Konference - "Další vzdělávání v Praze - situace, vývoj a bariéry" konaná v Praze 23. června 2008

Tato konference proběhla v rámci projektu Futura a zabývala se tematikou rozvoje dalšího vzdělávání. Projekt FUTURA je zaměřen na podporu informování o nabídce celoživotního vzdělávání v hl. m. Praze. Cílem projektu je zlepšení přístupu pražské veřejnosti ke kvalitním informacím o možnostech dalšího vzdělávání.

Na konferenci vystoupil např. vedoucí Střediska podpory poradenských služeb Národního vzdělávacího fondu, ale i psychologové a konzultanti personální agentury a nechyběl ani vedoucí oddělení dalšího vzdělávání MŠMT.

A právě z pohledu MŠMT zde byl uveden příspěvek uvádějící základní cíle, priority a strategie v oblasti celoživotního vzdělávání. Posluchači tak byli seznámeni se Strategií celoživotního učení, a navrženými opatřeními pro další léta. Uvádím některá z nich:

Zvyšování účasti v dalším vzdělávání
- připravit ucelený systém finančních nástrojů pro podporu dalšího vzdělávání,
motivovat jedince k rekvalifikaci

Ověřování a uznávání
- vytvořit zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání

Rozvoj nabídky a dostupnost dalšího vzdělávání
- založit výzkum a vývoj pro další vzdělávání, podporovat znevýhodněné skupiny

Další vzdělávání zaměstnanců podniků
- podpora modulových vzdělávacích programů, příprava podnikových lektorů
atd.

Další příspěvek hovořil o dotačních možnostech ze strukturálních fondů EU a také o formách medializace nabídek vzdělávání. Zaujal mě také příspěvek o výsledcích výzkumu týkající se vzdělávání a obyvatel Prahy. A právě o tomto průzkumu bych se zde blíže zmínila.

Z výsledků vyplynulo několik závěrů:
- o další vzdělávání má největší zájem obyvatelstvo s vysokoškolským vzděláním, se snižujícím vzdělání pak klesá i zájem vzdělávat se
- zájem o vzdělání je v Praze v průměru vyšší než v rámci ČR. Zájem však s přibývajícím věkem klesá, bez ohledu na lokalitu.
- zaměření dalšího vzdělávání - v největší míře jazykové kurzy, práce na počítači, informatika, účetnictví, daně, personalistika, marketing a společenské obory.
- mezi nejčastěji uváděný důvod neúčasti na dalším vzdělávání je časově náročné zaměstnání, druhým největším důvodem je nezájem!!! a pak nedostatek financí.
- největší částku na další vzdělání jsou ochotni vynaložit lidé s VŠ vzděláním a lidé ve věku od 20 - 29 let (v průměru 7 000 Kč ročně).Závěrem bych shrnula, že tento typ konferencí považuji za důležitý. Obyvatelé každého města by měli mít podpořenu možnost celoživotně se vzdělávat. Ale nemělo by to být jen na progrmu hl. měst Prahy, ale i dalších měst, které jsou z hlediska možností často dosti pozadu. Také je důležité, aby stát občany seznamoval se svými záměry a prioritami, které chce prosazovat, tudíž takováto vystoupení na podobných akcích by neměla být výjimkou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama