Zajímavost

5. října 2008 v 21:54 | Kristýna
Při procházení různých webových stránek zabývající se problematikou vzdělávání, jsem našla článek Jak zvýšit schopnost učit se. Tento název mě zaujal na první pohled. Přesně tohle potřebuji. Ráda bych se dozvěděla několik rad k tomu, jakým způsobem se ze mě stane efektivně učící se člověk
Po jeho přečtení jsem se dozvěděla, že stále ještě žáden speciální trychtýř na nalévání informací do hlavy vynalezen nebyl, i nadále bude tím nejdůležitějším používat svou šedou kůru mozkovou a zapínat své mozkové buňky. Tedy obrovský převrat nás asi nečeká . Ale přesto bych zde uvedla, co článek obsahoval. Podle autora existuje 5 nejdůležitějších bodů, které by měly být při procesu učení se dodrženy:
1. chtít se naučit
2. soustředit se na přesnost
3. snažit se porozumět učivu
4. vyhledávat zásady
5. stavět na tom, co známe
Podle mého názoru se jedná o klasické rady a klasický způsob učení se. Ale přesto mě zde něco zaujalo - u bodu 5 je uveden příklad, malý příběh:
"Krátce po svém založení narazila OSN na nepříjemnou situaci. Nikdo neuměl přeložit do albánštiny důležitý dokument. Francouzský překladatel se nabídl, že se albánsky naučí a dokument do albánštiny do čtyř dnů přeloží. Dokument ve stanovené době skutečně přeložil a to bez chyby. Znal už totiž 20 jazyků a věděl "jak na to"."
Myslím, že pro mnoho lidí by to bylo nalezení pokladu, zjistit, jak na to správně jít
Možná, že tyto rady nejsou úplně nejnovějšími poznatky, ale přesto si myslím, že některé tyto zásady určitě platí: člověk se musí chtít něco naučit, a pak je také dobré stavět na tom, co už umíme, co ovládáme a co můžeme dále využít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama