Co je to RSS?

6. října 2008 v 0:22 | Kristýna
Tento pojem mě zajímá už delší dobu. Než jsem začala pracovat v tomto kurzu, nevzpomínám si, že bych o této zkratce něco slyšela. Ale teď na něj dost často narážím. A tak jsem tomu chtěla přijít trošku na kloub.


Poprvé jsem na tento pojem narazila na blogu MojeStudio (asi si jej vložím mezi mé oblíbené), kde jsem se dozvěděla, že v České republice začal RSS používat mezi prvními Seznam. Je zde uživatelům umožněno upravovat si úvodní stránku Seznamu podle libosti a například vkládat si na ně RSS kanály, které je budou informovat o dění na stránkách, jež nevlastní sám Seznam. Toto byla první informace, kterou jsem se o této "novince" dozvěděla, potřebovala jsem však něco uchopitelnějšího.


Pro další bádání jsem využila nástroje, o kterém jsme se v NMV už tolikrát bavili, a to wikipedii. Zde jsem se dozvěděla jakousi definici, podle které "RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery)."


Původně tento formát tedy sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech. Dnes je to však důležitý nástroj např. velké části blogerů, ale i dalších informací chtivých osob.


RSS je tedy založeno na tom, že uživatel se může dozvědět o aktuálních článcích na svých oblíbených serverech, aniž by tyto stránky musel navštívit. Pouze se mu vyobrazí seznam aktuálních članků na tzv. RSS čtečce. Servery se přitom kontrolují pravidelně. Tento nástroj tak šetří čas, ale hlavně přináší větší pohodlí a větší přehled.


V příštím příspěvku se budu zabývat tzv. RSS čtečkami, které jsou pro jeho fungování nezbytné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kmps kmps | 6. října 2008 v 0:43 | Reagovat

Vydělávej na internetu:

http://klikej.nekonecne.cz/register.php?r=kmps

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama